Skip to main content
Laden Evenementen

« Alle Evenementen

Lezing

Voorjaarslezing Historische Vereniging Bergen

woensdag 25 maart
19:30 tot 22:30

Heeft u vragen over dit evenement? Neem dan direct contact op met de organisator.

Dit evenement wordt georganiseerd door:

Gegevens

  • Datum: woensdag 25 maart
  • Tijd:
    19:30 tot 22:30
  • Kosten:
  • Evenement Categorie:

Organisator

Meer informatie

Dit evenement is alleen toegankelijk voor leden van de Historische Vereniging Bergen NH.

Een verhaal over Anthonis Studler van Zurck

U rijdt ongetwijfeld wel eens door de Studler van Z(S)urcklaan, zo ik ook. Nooit bij stilgestaan wie of wat hij geweest is. Misschien geldt dat ook voor u.

Als verhalenverteller heb ik jaren geleden een bijdrage geleverd aan een verteldiner in restaurant, de Zusters (wat nu, hoe grappig, Studlers heet). Zij wilden tijdens die diners graag verhalen laten horen uit en over Bergen. Toen ben ik mij eens gaan verdiepen in Studler van Zurck. Wie was hij?

Hij bleek in 1642 onze ‘Heerlijckheid’ te hebben gekocht voor 21.000 rijksdaalders. Zodoende werd hij nu echt een Heer Er was echter nog geen sprake van een Hof. Hoe dat tot stand kwam zal ik u vertellen; echter ik ben een verhalenverteller en ga u dus geen feitjes opnoemen, het is géén lezing!

In een verhaal loop je even een stukje mee in iemands leven en maak je wat mee. Zo ook in dit verhaal. Als het Hof wordt ingewijd en de Heeren uit de omtrek komen om dit vieren, doen ze dit natuurlijk met een diner. Van Zurck wilde dat alle ingrediënten hiervoor uit de eigen Heerlijckheid kwamen…

Naomi Stern

 

Het ontstaan van BIO-vakantieoord in Bergen aan Zee

Op 21 maart 1927 richtte de Nederlandse Bioscoopbond de Stichting BIO-Vakantieoord op. BIO-vakantieoord stond voor ‘Beterschap in ons Vakantieoord’.
Om aan te sterken werden behoeftige kinderen (‘bleekneusjes’) uit de grote steden vanaf die datum opgevangen door de Stichting BIO-Vakantieoord in vakantiekolonies te Egmond aan Zee. Alle kosten werden vergoed door de Stichting.
Het gebruik van vakantiekolonies in Egmond aan Zee was echter suboptimaal. Voor de opvang van de ‘bleekneusjes’ kocht de Stichting eind 1930 daarom het landgoed met landhuis Russenduin, gelegen in Bergen aan Zee.
Na een grondige verbouwing opende het landhuis op 1 juli 1933 haar deuren voor de ‘bleekneusjes’.

Wie waren de oprichters van Stichting BIO-vakantieoord en vooral ook waarom deden zij dat? Wij geven daarop een antwoord in een lezing met mooie beelden.

Paul Pesie en André Koet!

Heeft u vragen over dit evenement? Neem dan direct contact op met de organisator.